Mentesítés
Kőolajszármazékkal szennyezett területek kitisztítása in situ eljárással.
Fő szennyező anyagok:
- gázolaj,
- benzin,
- poliklórozott bifenilek (PCB),
- fenol
Szennyvíztisztítás
A kistelepülések egyik fő gondja a szennyvíztisztítás megoldása napjainkban. Sokszor ez az infrastruktúrális beruházás hiányzik ahhoz, hogy ezek a települések új befektetőket vonzzanak magukhoz, és ezáltal új forrásokhoz jussanak. Leginkább az ország lemaradottabb, több kistelepüléssel bíró részét érinti ez a probléma. Ahhoz, hogy a szennyvízet a tisztítókba vezessék, több kilométeres csatornahálózatot kell kiépíteni. Ennek kiépítése és üzemeltetése jelentősen megterheli a helybeli önkormányzat költségvetését, nem is szólva, ha változatos domborzati viszonyok miatt esetleg több átemelőt is be kell építeni a rendszerbe.
Ezeket a költséges beruházásokat ki lehet küszöbölni olcsóbb és környezetbarátabb technológiával. A tisztítómű kapacitása tervezhető telkenként illetve gyűjtő rendszerben is (akár 3 kistelepülés összefogásával is maximum 5 km-es körzetben). A gyökérmezős rendszer része az előtisztómű és a tisztítómű, mely alulról jól szigetelt és nagy vízigényű haszonnövényekből áll.
A rendszer előnyei:
- gépészeti, villamos és irányítsátechnikai eszközök nem szükségesek a működéshez;
- villamosenergiát nem fogyaszt;
- iszapkezelési létesítmények és berendezések nincsenek;
- költséges építőanyagok nem szükségesek, vasbetonra és betonra csak az aknákhoz van szükség, a földművek a helyi anyagokból kiépíthetők;
- munkaerőszükséglete csekély, ugyanakkor a termelt haszonnövények kitermelése új munkahely alapja;
- tájbaillő, rekultivációként is telepíthető;
- gyűjtő rendszernél a drága csatorna- és átemelőrendszert 1-2 szippantós kocsi kiváltja;
- a helyi rendszerek kiépítése , üzemeltetése egymástól független, nem igényel nagy tőkekoncentrációt és a munkák nagy része közmunkával a kivitelező irányítása mellett megoldható.
A rendszer kiépítését – az egyedi elképzelésekhez igazítva – egy-egy kertesháznál is vállajuk.